Registrujte se a získejte 5% slevu! Doprava po ČR při objednávce nad 2000Kč zdarma. Doprava na Slovensko zdarma při objednávce nad 3000Kč!

Drop shot - technika lovu

Drop shot je vláčecí technika, která si k nám našla cestu poměrně pozdě. Výrazněji se o ní začalo mluvit a psát někdy kolem roku 2010 (což samozřejmě neznamená, že předtím by ji nikdo nepoužíval).

Drop shot je vláčecí technika, která si k nám našla cestu poměrně pozdě. Výrazněji se o ní začalo mluvit a psát někdy kolem roku 2010 (což samozřejmě neznamená, že předtím by ji nikdo nepoužíval). Původně se jedná o styl lovu používaný v USA k lovu okounků pstruhových, ale funguje i na řadu dalších druhů ryb a má některé přednosti, díky kterým si ji oblíbili i čeští rybáři.

Co dělá Drop shot Drop shotem? Kouzlo této techniky spočívá v oddělení nástrahy a zátěže. Zátěž je umístěna jako koncová a nezatížená nástraha nastražená na háčku je připevněna k vlasci kus nad zátěží. Při lovu leží zátěž většinu času na dně a rybář si pohrává s nezatíženou nástrahou. Ta má pomalý, elegantní a pro ryby velmi přitažlivý pohyb. Podle něj dostala technika i jméno – v angličtině je Drop shot něco jako „padající střela“.

Je pravda, že by nebyl problém lovit s nezatíženou nebo jen minimálně zatíženou nástrahou bez kusu olova na konci sestavy. Potíž je ale v tom, že do větších hloubek byste nezatíženou nástrahu špatně dostávali.

Drop shot tenhle problém řeší velmi elegantně – zátěž stáhne nástrahu ke dnu a rybář si umístěním háčku na vlasci nad zátěží dokonce může nastavit, jak vysoko nade dnem bude s nástrahou pracovat.

Candat

 Skvělé nástrahy na drop shot naleznete u značek jako jsou Crazy Fish, Keitech, Nories, Savage Gear, Fox Rage

V našich podmínkách se Drop shot používá hlavně na hlubších přehradách k lovu okounů a candátů. V některých dnech a zejména v závěru sezóny už ryby nechtějí akceptovat výrazný pohyb gum na jigových hlavách a pak je možné, že je volně se propadající smáček (nejčastější nástraha používaná na dropshotových sestavách) dokáže zaujmout.

 

Pojďme se teď podívat na jednotlivé části dropshotové sestavy. Některé mají určité specifické rysy a bude dobré je připomenout.

 

Háček

Háček se váže přímo na vlasec bez jakéhokoli postranního přívěsu. Jde o to, aby se na nástrahu přenášel každý sebemenší pohyb špičky prutu.

Aby byla nástraha dokonale prezentována, je ideální, když háček odstává kolmo od vlasce. To se zajišťuje dvěma způsoby – hodně háčků bylo vyvinuto speciálně pro tuto techniku a navíc se zde používá uzel Palomar, který po dotažení odtlačuje háček do strany.

Háček nemusí nutně být nějaký speciál. Zejména pro menší nástrahy postačí i obyčejný háček s očkem z tenčího pevného drátu. Ale velmi často se používají tzv. offsetové háčky se zvláštním zalomeným ramínkem a některé typy háčků jsou vysloveně uzpůsobeny k tomu, aby nasedaly na vlasec pod pravým úhlem.

 Dropshot_hacky

 

Uzel Palomar není nic složitého. Jde jen o to, uvázat ho pečlivě a dobře ho narovnat i dotáhnout, aby háček pěkně odstával. Postup vázání by šel vylíčit v šesti krocích.

 

  1. Přehneme vlasec a vzniklý ohyb prostrčíme očkem háčku.
  2. Na prostrčené části uvážeme ten nejobyčejnější uzel – prosté očko.
  3. Konec původního ohybu přetáhneme přes ramínko háčku.
  4. Celé to pěkně dotáhneme.
  5. Ten konec vlasce, který bude směřovat dolů k zátěži protáhneme očkem ve směru shora dolů.
  6. Všechno dotáhneme a narovnáme.

  Mé oblíbené háčky na drop shot jsou od firem Vanfook, Crazy Fish, Decoy, Owner

 

ZÁTĚŽ

Zátěž je při lovu na Drop shot velmi variabilní. Na mělkých vodách a v kombinaci s drobnými nástrahami stačí i jeden či dva větší plavačkové broky. Na hlubších vodách se většinou používají protáhlá olůvka s hmotností 7 – 20 g, někdy i těžší.

Existují i speciální dropshotové zátěže – jsou to protáhlé olověné válečky, v nichž je zalit obratlík s dlouhým stlačeným očkem. To by mělo pružit a vlasec by se do něj měl dát vtlačit a s vynaložením určité síly by pak šla zátěž po vlasci posouvat. To umožňuje plynule měnit výšku nástrahy nade dnem a pokud zátěž uvázne, měli byste ji stáhnout z vlasce místo toho, abyste utrhli celou sestavu. Realita je ovšem taková, že v řadě případů je obratlík s pérkem tak bídně zpracován, že buď narušuje vlasec nebo na něm naopak nedrží. Proto je často lepší použít nějaké protáhlejší olůvko s očkem, klidně i podomácku dělané a uvázat ho napevno.

Zateze

Optimální zátěže naleznete u firem jako je Daiwa, Savage Gear, Westin, Mikado, Illex

 

NÁSTRAHY

Nejběžnější nástrahou pro lov na Drop shot jsou různé typy smáčků. Lze ale použít i různé streamery a jiné chlupatice z peří či srsti nebo dokonce i přírodní nástrahy – červy, rybky apod.

Pokud jde o nastražení, možností je řada – háček zapíchnutý v hlavové části nástrahy jí umožňuje mimořádně volný pohyb, háček provlečený tělíčkem zase nástrahu zpevní a umožní v některých situacích jistější zásek.

Co je lepší, je třeba zkoušet. Hračičkové mohou vyzkoušet i různé asymetrické způsoby napíchnutí smáčka a možná budou překvapeni, že i toto funguje a leckdy překvapivě dobře.

Jak jsem již psal výše i zde připojím pár značek jako mých tajných tipů na smáčky. Daiwa, Illex, Savage Gear, Crazy Fish, Nories, Keitech, Fox Rage

Vlasce, šňůry

Klasikou je při lovu na Drop shot použití pletené šňůry coby kmene a vlasce o délce 80 – 130 cm jako návazce.

Proč tak složitě? Tenká pletenka (ideálně 0,06 – 0,12 mm) krásně prochází vodním sloupcem a dokonale přenáší záběry. Vlasec je zase pro ryby o něco méně nápadný, lépe odolává oděru (anebo je na něm poškození lépe vidět a není pak problém návazec vyměnit) a díky jeho větší tuhosti háček skutečně odstává kolmo do strany.

Nejlepší vlasce na výrobu návazců pro tento způsob lovu jsou fluorocarbonové, protože jsou pod vodou méně viditelné, výborně odolávají mechanickému poškození a dík své tuhosti udrží i háček s velkou nástrahou ve správné pozici.

Mé oblíbené značky šňůr a vlasců jsou: Daiwa, Favorite, Momoi, Sunline

 

Práce s nástrahou

Pojďme se teď podívat, co všechno se nechá s měkkou nástrahou na Drop Shotu dělat. Doporučuji si všechny možné i nemožné způsoby vedení vyzkoušet napřed na mělčině a pak otestovat, co tomu říkají ryby. Nakonec si každý najde nějaký svůj styl a ten bude rozvíjet.

 Sestava

  1. chvění

Tenhle způsob oživování je vhodný pro drobné realistické smáčky. Měly by být vyváženy tak, aby se ve vodě držely plus minus vodorovně (např. delší háček provlečený tělíčkem) anebo je v této poloze udrží uzel Palomar sám o sobě.

Necháme zátěž dopadnout na dno, lehce vypneme kmen a jemnými pohyby špičky prutu oživujeme smáčka asi jako marmyšku. Ten by měl stát téměř na místě, chvět se a pocukávat, případně dělat malé cukavé výpady do stran.

Celkem dobře to funguje na přistydlé okouny v závěru roku, případně na zrazené ryby, kterým vadí výraznější pohyb nástrahy. U těch zrazených ryb je výhodou háček zavedený dále do tělíčka nástrahy – ony ji rády jen popotahují a rychle pouští. A ještě něco – jemně prezentovaná nástraha vytváří pouze slabé vibrace a tudíž osloví jen ryby stojící v nejbližším okolí. Tento způsob nabídky je proto vhodný do čisté vody a vyžaduje mít velmi konkrétní představu o stanovišti ryby.

     b. poskakování

 

Pohyb je oproti předchozímu výraznější. Toho docílíme ráznějšími pohyby prutu prokládanými pauzami pro klesání nástrahy. Jak bude poskakování vypadat, to skutečně závisí na spoustě věcí. Obrovskou vůli k překvapivým pohybům například vykazují některé typy smáčků nastražené „za nos“. Dík zátěži (háček) v hlavové části strmě stoupají a na vrcholu dráhy se krásně zlomí a zase klesají hlavou šikmo dolů. Někdy dokážou téměř rotovat kolem kmene a vyvádět i další „psí kusy“. Je zkrátka na rybáři, jakou pohybovou akci dovede se svým prutem a uměním „vykouzlit“ – měřítkem úspěchu jsou samozřejmě záběry ryb.

    c. klesání

Spousta ryb zabírá na nástrahy v okamžiku jejich volného pádu ke dnu. Rádi to mají například candáti. Tenhle způsob vedení je vhodnější spíš pro větší typy nástrah (řekněme nad 7 cm) a navíc nastražené na ofsetových háčcích. Zátěž je na dně, prutem napneme vlasec, vyhodíme nástrahu do sloupce a necháme klesat. Klidně až na dno. V okamžiku klesání s ní sice ztratíme kontakt, ale protože je upevněna přímo na kmeni, při záběru ryby velice rychle ucítíme, že nástraha nedělá co má, dopneme vlasec a pokud situaci vyhodnotíme jako záběr, zasekneme. Nezatížený smáček nebo jiná guma většinou nejsou dravcům tak podezřelé, aby se je snažili bleskově vyplivnout.

     d. nástraha je vedena i se zátěží

 

K tomuto účelu se hodí relativně lehké zátěže, obvykle tvořené plavačkovými broky. Snad jen při pokusech o candáta bych zkusil ponechat těžší zátěž, aby lépe vířila kal.

Vedení je rychlejší a zátěž se nechává klesnout na dno jen na chvíli. Tento způsob lovu se nejčastěji používá při lovu ze břehu na mělčích vodách na vzdálenost 10 – 20 m. Kmenový vlasec pak vede hodně našikmo a nástraha není nad zátěží, takže všechny pohyby vypadají jinak.

Ať už vedete nástrahu jakkoli, nezapomeňte, že na její pohyb a také její dobírání rybami má vliv i vzdálenost nástrahy od zátěže. Standardních je nějakých 40 – 60 cm, ale občas zjistíte, že vybočení z tohoto standardu může mít pozitivní vliv. Znovu zdůrazním všem zájemcům o tuto techniku nutnost prohlížet si práci nástrah při různém nastražení i vedení na mělčině. Nakonec jistě dosáhnete úrovně, kdy se pohyby nástrahy budou líbit nejen vám samým, ale i rybám.

1382945_1133204783372073_3186439572074387673_n 

Obecně lze říct, že 90 % úspěchu při lovu na Drop shot se odehrává v prostoru mezi prutem a zemí. Souvisí to nejen s uměním přesvědčit rybu k záběru, ale zejména s nalezením vhodných míst k lovu, protože Drop Shot je „lenivá“ technika, s níž se můžete bavit hodinu na pár čtverečních metrech. Drop Shotem se ryby nehledají, ale přemlouvají k záběru.

Základem je proto používat tuto techniku v okamžicích, kdy jsou ryby relativně pasivní. Ve chvíli, kdy dravci aktivně loví, budou klasické vláčecí techniky mnohem úspěšnější, protože budete ryby snáze a rychleji nacházet.

Tady jasně vidíte, že Drop shot není žádný všelék, je to jen jedna z možností, jak ryby lovit a záleží na vláčkaři, jak posoudí aktuální situaci. Není výjimkou, že specialisté na lov okounů a candátů vozí na lodi jak pruty s navázanými klasickými gumami tak i dropshotové sestavičky a zkouší střídat oboje.

Na našich tisíckrát prochytaných vodách se musí člověk opravdu snažit, aby si chytil pěknou rybu. A někdy mu k tomu pomůže i zatím pořád ještě trošku exotická technika lovu s podivným názvem Drop shot.

 Okoun_1