Letní lov candátů
Candát je krásnou a hlavně tajemnou rybou našich vod. Ulovit velkého candáta je pořádný kumšt a chce to i velkou dávku štěstí. V tomto článku vám přiblížím pár rad a triků, které by vám s lovem candátů v letních měsících mohly pomoci.
Výběr místa: V létě se snažím vyhledávat mělčí partie vod, kde se zdržují drobné ryby a s nimi i candáti. Tato taktika je vhodná především v ranních a pozdně večerních hodinách. Naopak přes den je výhodnější ryby vyhledávat na přítocích stojatých vod nebo v korytech vod tekoucích. Kamenité břehy a velké překážky také nejsou přes den špatnou volbou.
Doba lovu: Nejlepší čas pro lov je mezi 4 a 6 hodinou ranní při rozbřesku a poté mezi 8 až 10 hodinou večerní při západu slunce. Není na škodu občas vyzkoušet také lov kolem času oběda, protože spousta trofejních candátů se vytáhla právě přes pravé poledne. Při zamračených a deštivých dnech se aktivita candátů stupňuje i přes den. Za těchto deštivých dní rád lovím na nástrahy bílé barvy od firmy Keitech nebo Relax.
„není na škodu občas vyzkoušet také lov kolem času oběda“
Způsoby vedení nástrahy: V mělčích partiích vod se snažím gumovou nástrahu vést co nejvíce pod hladinou, aby vydávala hodně vibrací. Naopak v korytech a na přítocích je lepší vést nástrahu po dně s agresivními přískoky. Pokud ryby nástrahu nedobírají, snažím se zvolnit a nástrahu vést extrémně pomalu.
Nástrahy: Nejdříve vždy chytám na gumové nástrahy s žebrováním těla a velkým kopytem, které vydávají velké vibrace. Takovou nástrahou je například Fat Swing impact od firmy Keitech. Jestliže jsou ryby agresivní a na lovu, právě tyto nástrahy vám zaručí úspěch. Pokud ale ryby moc dobře na nástrahu nereagují, používám gumovou nástrahu tenčího tvaru s malým kopýtkem, jako je například Easy shiner. Všechny tyto nástrahy používám ve výrazných UV barvách. Pakliže ryby stále nereagují, převazuji na woblera a pomalým pohybem nástrahy u hladiny se snažím ryby vydráždit. Kvalitní a neokoukané woblery vyrábí firma Illex.
„snažím chytat na gumové nástrahy s žebrováním těla a velkým kopytem“
Sestavení vláčecí udice: Pro lov candátů používám pruty od firmy Sportex s gramáží do 20 gr a v délkách 2,10 až 2,40 g. Pokud chcete na přívlač supercitlivé a superkvalitní pruty volte značku G´Loomis. Naviják volím o velikosti 2500 a 3000. Na navijáku mám vždy navinutou super citlivou a hladkou šňůru, která dokáže identifikovat sebemenší záběr a atakování nástrahy od candáta. Mezi kmenovou šňůru a nástrahu upevňuji 0,50 až 0,70 cm dlouhý fluorcarbon, který zajišťuje lepší oděruvzdornost a snížení viditelnosti koncové montáže, což je důležité u candátů, jež se orientují podle velmi dobrého zraku.
Typy na závěr: Pokud je to možné, zkoušejte si vybírat dny s náhlou změnou počasí. Jestliže je na revíru dovoleno chytat 24 hodin, nebojte se zkusit ani pozdně noční rybolov mezi 1 a 3 hodinou ranní. Chcete-li chytat velké ryby, zkoušejte i v létě chytat na nástrahy přes 10 cm. Pokud máte tu možnost, je dobé si danou vodu dopředu zmapovat, ušetří vám to mnoho hodin bez záběru. Vždy se snažte vybírat místo s tvrdým dnem.
Přátelé vláčkaři, budu rád, když Vám tento článek pomůže k ulovené Vašeho trofejního candáta. Nezahálejte ani v létě, vyplatí se vstávat velmi brzy ráno.
Jan Augustynek