Registrujte se a získejte 5% slevu! Doprava po ČR při objednávce nad 2000Kč zdarma. Doprava na Slovensko zdarma při objednávce nad 3000Kč!

Pstruzi na přívlač

Ahoj rybáři a příznivci lovu dravých ryb přívlačí. Jmenuji se Jan Augustynek a přes osm let se aktivně věnuji lovu dravých ryb na přívlač. Začínal jsem v době, kdy byly vrcholem umělé nástrahy rotační třpytka a červenobílý twister. Doba hodně pokročila a jsem rád, že v České republice vznikla velká přívlačová speciálka Moje Přívlač. Po veletrhu For Fishing jsem se s touto firmou dohodl o navázání bližší spolupráce
a v průběhu roku vám budu přinášet zajímavé články, rady a reporty od vody.

16.4. je prvním velkým svátkem rybářů milujících lov dravých ryb přívlačí. Venkovní teploty se pomalu zvyšují a řeka se začíná uklidňovat po jarním tání sněhu.

Šestnáctý duben je první den, kdy můžeme vyrazit lovit pstruhy na řeku. V České republice žijí čtyři základní ryby, které můžeme na pstruhových revírech chytit. Jsou to pstruh potoční, pstruh duhový, siven americký a lipan podhorní. V následujícím článku bych Vám rád představil, jak a na co tyto ryby úspěšně lovit.

 

Pstruh potoční

První a zároveň naší nejkrásnější rybou je pstruh potočnívrcholový predátor pstruhových revírů. Bohužel tohoto druhu ubývá. Je to zapříčiněno velkým tlakem jak rybožravých predátorů, kvalitou vody, tak nás rybářů. Proto je důležité, abychom používali jednoháčky bez protihrotu, které jsou k  loveným rybám maximálně šetrné, a také co nejvíce ulovených ryb pouštěli zpět do krásné přírody. Snad každý rybář má vysněného pstruha potočního, jež by se blížil hranici padesáti centimetrů. Jedním z důležitých aspektů, abyste se takové rybě mohli přiblížit, je velice dobrá a kvalitní nástraha. Mým favoritem číslo jedna jsou rotační třpytky. Rotační třpytky od firmy Savage Gear vás nikdy nezklamou a ve vodě vždy rotují tak, jak mají. Právě správný chod nástrahy je někdy rozhodující v tom, zda pstruh potoční zaútočí, nebo ne.  Rotační třpytka je nástraha, která je v podstatě nadčasová a snad nikdy rybář nezklame.

 

„vrcholový predátor pstruhových revírů“


Já osobně používám třpytky velikosti 0 nebo 1. Co se týče barvy, tak tu volím vždy podle aktuálních podmínek u řeky. Snažím se prvně volit barvy přírodní a až když ryby neberou, pomalu přecházet k barvám dráždivým. Stálicí na trhu v prodeji rotačních třpytek je firma Mepps.

Další skvělou nástrahou, a tak trochu mou tajnou zbraní, je gumová nymfa. Top nástraha na hlubší místa v řece, jako jsou splavy a tůně. Krásné a naprosto realistické nymfy vyrábí firma Crazy fish, která se přímo specializuje na výrobu gumových nástrah na pstruhy. Velkou výhodou těchto nymf je, že v porovnání se třpytkami nebo woblery vaší peněženku až tak neodlehčí.  Tyto nymfy vždy nastražuji na lehké čeburašky na háčcích bez protihrotu, např. značky Vanfook.

 

„ tajnou zbraní, je gumová nymfa “

Mojí absolutní tutovkou na velké a kapitální potočáky jsou nástrahy z peří a také malé woblery. Firma SpinMad se na výrobu nástrah z peří specializuje, hlavně co se kogutů týče. Kapitální pstruh potoční nástrahy z peří často nikdy neviděl, proto na ně velmi rychle zaútočí. Perfektní nástrahou je SpinMad Kogut 4 g.

Ryba přes čtyřicet centimetrů se již dávno neživí mouchami – její hlavní potravou jsou malé drobné rybičky žijící v řece. Často to bývají právě menší pstruzi, takže s malým woblerem v barvě potočáka nemůžete udělat chybu. Naprosto dokonalé woblery, co se barvy, kvality a spolehlivého chodu ve vodě týče, vyrábí firma Illex nebo firma Nories.

 

Pstruh duhový

Druhým velice krásným obyvatelem našich řek je pstruh duhový. Pstruh duhový není naší původní rybou, byl zde uměle vysazen v 19. století a od té doby se mu v našich pstruhových revírech velice daří. U rybářů se stává velmi ceněnou sportovní rybou kvůli jeho duhovému zbarvení a také velikou žravostí a tím i častějšími úlovky.

Opravdu bezkonkurenční nástrahou na pstruhy duhové je malá plandavka ve výrazné barvě. V dnešní době najdeme opravdu velké množství plandavek na pstruhy duhové, ale je pár firem, které vysokou kvalitou a účinností svých nástrah z této řady vybočují. Jsou to firmy RB Company, Illex, SV fishing lures, Nories a v neposlední řadě firma Crazy fish, jež je finančně příznivá pro všechny řady rybářů. Výbornou nástrahou je plandavka Illex Apeed.

 

„bezkonkurenční nástrahou, je malá plandavka ve výrazné barvě“

Jestli u pstruhů potočních platí, čím více přírodní barva nástrahy, tím lepší, tak u pstruhů duhových je tomu přesně naopak. Je důležité často volit výrazné barvy, jako jsou žlutá, zelená, oranžová či růžová. Plandavky výrazných barev najdeme hlavně u firmy Nories, konkrétně nástraha Rooney.

V dnešní době už máme i plandavky v UV barvách, tudíž je pstruh duhový pod vodou lépe vidí. UV barvy můžeme najít u nástrah Crazy fish Lema nebo Crazy fish Cory. U gumových nástrah je jasnou volbou nymfa nebo různé napodobeniny hmyzu, opět ve výrazných barvách. Naprosto dokonalé gumové kopie hmyzu dělá firma Savage Gear.

Siven americký

Třetí naší rybou obývající pstruhové revíry je siven americký. Troufám si říct vzácná a dost ceněná ryba mezi rybáři. Do Evropy byl dovezen až koncem 19. století, tudíž je to zase nepůvodní druh. Jak napovídá jeho druhový název, pochází z Ameriky.

 Sivenovi vyhovují horní úseky řek s velkým proudem a tůněmi, v nichž se tato ryba často ukrývá. Z toho důvodu jsou jednoznačnou volbou gumové nástrahy jako nymfy nebo různé napodobeniny hmyzu od firmy Crazy fish. Tato firma vyrábí taky různé gumové červíky jako například Cruel leech, které mají miniaturní žebrování podél těla a v mnoha případech dokáží sivena amerického velice dobře vydráždit k záběru.

 

Lipan podhorní

A na závěr ryba, kterou mají rybáři ve svém znaku. Lipan podhorní. Ryba překrásná, divoká, jejíž hlavním poznávacím znamením je obrovská hřbetní ploutev – právě díky ní je lipan tak velkým a urputným bojovníkem. Hlavní rybolovnou technikou na lipany je muškaření, málokdo však ví, že se dá chytat i na přívlač!

Lipan podhorní obývá horní proudné úseky řek se studenou vodou, ale ty opravdu kapitální kusy bych hledal pod splavy, kde je velice dobře prokysličená voda. Jelikož má lipan poměrně malá ústa, tak platí, čím menší nástraha, tím lepší.

„opravdu kapitální kusy bych hledal pod splavy“

Nástrahou číslo jedna tedy budou rotační třpytky velikosti 0 nebo i 00 od značky Mepps
a opět napodobeniny hmyzu, oboje v přírodních barvách od firmy Crazy fish. Top gumová nástraha bývá nymfa. Nymfy od firmy Crazy fish najdeme i v UV barvách.

 

Další vybavení na pstruhy

Co se týče vybavení a lovné sestavy na pstruhové revíry, vždy volím pruty kratší s délkou maximálně do 210 cm a s hmotností do 7 gramů. Pruty musí být extrémně citlivé, protože někdy záběry skoro ani nezaznamenáte. Tyto parametry naprosto přesně splňují pruty od firmy Illex, jejiž výrobky patří prostě mezi top class. Ani pruty od značek Gunki, Favorite, Sportex, Hearty Rise, či Extreme fishing Vás u vody nikdy nezklamou a budou vždy vaším hlavním parťákem, na kterého se budete moci spolehnout. Já osobně chytám pruty od německé značky Sportex. Tato firma Vám umí zaručit 10 let záruku na blank u jakéhokoliv prutu.

Naviják je ideální ve velikosti do 25. Je lepší se vždy poradit s prodejcem, jelikož naviják musí prut takzvaně dovážit, aby vám perfektně seděl v ruce. Navijáky od značky Shimano jsou jednoznačně jasnou volbou mnoha rybářů. Technologie této firmy se používá i ve vrcholové cyklistice a tato technologie se velmi často přenáší do rybářského odvětví. Absolutní neporuchovost a spolehlivost navijáků od firmy Shimano nejednou pomohla docílit kapitálního úlovku. Kvalitní a spolehlivý model je Stradic, Catana nebo Nasci. Dobré navijáky dělá také japonská firma Daiwa. Dlouho prodávaný úspěšný model mezi rybáři je Ninja.

A co na naviják? Šňůru, nebo vlasec? Já volím vlasec. Je daleko oděruvzdornější než šnůra, což bude vaším velkým pomocníkem v řece plné ostrých kamenů. V dnešní době už se dělají speciální extrémně citlivé neprůtažné přívlačové vlasce. Vždy volím radši vlasec výraznější barvy, abych měl přesnou představu, kde se moje nástraha ve vodě nachází. Průměr vlasce musíte volit vždy podle proudu. Za mě je takovou zlatou střední cestou tloušťka vlasce mezi 0,14 mm a 0,16 mm.

 

Máme na výběr z těchto nástrah a firem:

  1. Rotační třpytky, plandavky
    1. Illex – francouzská firma proslulá kvalitními produkty, spolehlivé plandavky, které mají při propadu krásný vibrující chod, UV barvy
    2. Nories – unikátní japonská značka, plandavky zajímavých tvarů, háčky bez protihrotu
    3. Mepps – spolehlivé rotační třpytky nejvyšší kvality, široká škála barevných kombinací, bezkonkurenční zpracování
    4. RB Company – jedny z nejlepších plandavek na světě pocházející z Ruska
    5. SV Fishing Lures ­– firma s velkým množstvím barevných kombinací plandavek

 

  1. Malé woblery
    1. Illex – unikátní woblery fungující i při pomalém tažení, UV barvy, woblery skvěle pracující v proudu
    2. Nories – japonská značka, woblery na pstruhy, široká škála různých druhů, woblery netradičních a jedinečných tvarů
    3. Gunki – velmi účinné spolehlivé woblery za přijatelnou cenu
  2. Gumové nástrahy, nymfy
    1. Crazy fish – gumové napodobeniny hmyzu v UV barvách, výborný poměr cena - výkon, široká škála různých gumových nástrah z kvalitních materiálů
    2. Savage Gear – naprosto realistické do detailu propracované napodobeniny hmyzu ve 3D; dánská firma, která si zakládá na dokonalosti každé nástrahy
    3. Keitech – kvalitní měkký materiál, olihňové aroma, dokonalý pohyb nástrahy

 Nástrahy z peří

    1. SpinMad – neokoukané kvalitně zpracované přívlačové nástrahy z peří, široká škála barevných kombinací
    2. Jigstreamer – ručně vázané nástrahy z peří ve velice zajímavých provedeních

 

Vážení rybáři, snad vám tento článek aspoň trochu pomohl se zorientovat v jemné pstruhové přívlači a v rybářském náčiní, které je k ní potřeba. Takže ať už vyrazíte na pstruhy, lipany nebo siveny, měli byste být úspěšní. Šestnáctý duben se nezadržitelně blíží, tak ať se vám
u vody daří.

Jan Augustynek