Relax Nymfa
RELAX NYMFA
Nymfa od americké firmy Relax je mojí typickou podzimní a zimní nástrahou na štiky a candáty. Této nástraze jsem přicházel dlouho na chuť, ale jakmile se člověk naučí nástrahu správně předložit dravé rybě a získá v tuto nástrahu důvěru, tak umí dělat doslova zázraky. V následujícím článku bych chtěl říct něco málo o této nástraze, kdy a jak ji používat, jak ji nastražit a správně na ni chytat.
Tato nástraha je typická tím, že v podstatě nevydává žádné silné vibrace, například jako klasická kopyta. Nástraze musí dát život jen a pouze rybář. Tím je rybolov s touto nástrahou tak krásný a zajímavý, protože každý rybář dává této nástraze v podstatě jedinečný chod.
Kdy nástrahu používat?
Nymfu jsem si oblíbil používat hlavně k lovu štik a candátů v podzimních a zimních měsících dravcové sezóny. Člověk by si mohl položit otázku, proč právě až tak v pozdním období roku. Je to jednoduché, ze začátku sezóny rád volím nástrahy se silnou a agresivní vibrací a jelikož se zejména na hodně prochytávaných vodách ryby rychle ochytají, v podzimních měsících právě z tohoto důvodu přecházím na nymfu, kterou ryby ještě tak neznají a reagují na ni spolehlivěji.
Jak nástrahu vodit?
S nymfou rád chytám na stojatých vodách i na vodách tekoucích. Ovšem na každém druhu vody se s touto nástrahou snažím chytat trochu rozdílně. Na vodách stojatých nahodím, nechám nymfu vyklesat až na dno, následně dvěma otočkami navijáku a dvěma lehkými poškuby špičkou prutu nástrahu zvednu do sloupce a poté ji opět nechám vyklesat na dno. Vše se snažím dělat co nejpomaleji a co možná nejpřirozeněji. Proto raději vždy volím lehčí jiggové hlavičky nebo čeburašky. Kupříkladu pokud chytám na hloubce cca 5 m, dávám na nymfu zátěž cca 4 až 5 g.
Pokud jdu s nymfou lovit na tekoucí vodu, snažím se zde naopak častokrát použít těžší jiggovou hlavičku nebo čeburašku z důvodu, abych nástrahu takzvaně přibil ke dnu. V silném proudu není úplně jednoduché s nymfou pracovat jako na stojaté vodě, proto na vodě tekoucí nechám také nymfu vyklesat až ke dnu a následně s ní pracuji tak, že ji pouze otočkou na navijáku zvednu do sloupce a nechám opětovně vyklesat. Zde udělá veškerou práci za nás proud, který nožičky nymfy krásně rozvlní.
Jak nymfu nastražit?
Nymfu rád chytám na kloubové zátěži, takzvané čeburašce. Jelikož je nástraha s háčkem kloubově spojena, nymfa dostává úplně jiný a vláčnější pohyb. Nespornou výhodou takového nastražení je, že jsem schopen se přizpůsobit aktuálním podmínkám a libovolně měnit zátěže na nástraze bez toho, abych musel nástrahu přepichovat.
Dalším způsobem lovu, kdy nymfu používám, je vertikální lov z lodě. Tato rybolovná technika skvěle funguje především v chladnějších měsících roku. Lovit se tak dají především candáti, ale i štiky. Nymfu na vertikální přívlač vždy nastražuji na jiggovou hlavičku o váze 30 g. Následně takto nastraženou nymfu spustím pod loď. Klepnu si o dno, cca o 50 cm přizvednu a pak již dělám jen malé vlnky nebo poškuby špičkou prutu a snažím se nástrahu stále držet vertikálně pod lodí.
Jakou zvolit velikost čeburaškového háčku a jiggovky?
Vždy se snažím volit takovou velikost háčku, aby mi oblouček vycházel až na konci tělíčka. Pokud ale takový háček nebo jiggovku nemám po ruce, je možné použít háček menší a přidat takzvaný stinger (přídavný háček) do nožiček nymfy. Takto lze postupovat také v případě, že vám nástrahu ryby nedobírají.
Jaké volit barvy?
Vždy se snažím začínat rybařit s přírodními barvami jako jsou odstíny bílé, hnědé nebo modré či černé. Jestliže ryby nereagují, zkouším barvy výraznější — křiklavé odstíny zelené či růžové. Na candáty, když je špatné deštivé počasí, se mi osvědčila barva bílá nebo naopak úplně černá. Když chytám za soumraku nebo při rozbřesku, nejraději používám svítivě zelenou nebo žlutou barvu. Na lov štik se mi přes den nejlépe osvědčily odstíny růžové barvy.
Přátelé rybáři, snad si nymfa od Relaxu vydobyde pevné místo ve vašich vláčecích krabičkách stejně tak, jako to bylo u mě. Doufám, že vám tento článek přinese nějaké užitečné informace a následně i šťastné okamžiky u vody.
Jan Augustynek