Registrujte se a získejte 5% slevu! Doprava po ČR při objednávce nad 2000Kč zdarma. Doprava na Slovensko zdarma při objednávce nad 3000Kč!

Ultralehká přívlač

UL přívlač je snad jednou z nejzábavnějších přívlačových technik. Pro některé rybáře je to doslova životní styl, pro některé zase oddych s lehkým rybářským náčiním. Ultralehkou přívlačí se nejčastěji chytají pstruzi, okouni a tloušti, ale samozřejmě se tak dají ulovit skoro všechny druhy dravých i nedravých ryb. Rybář pak má daleko větší radost, když se mu podaří zdolat nějaký kapitální úlovek na lehké náčiní. V tomto článku bychom se podívali na některé druhy nástrah a správného vybavení.

1_1

Prut a naviják: Obecně platí, že pruty na ultralehkou přívlač se pohybují do 10 g vrhací zátěže a do 210 cm délky. Jelikož se ultralehkou přívlačí častokrát loví poblíž překážek nebo se rybář prodírá neprostupným porostem, je lepší mít prut kratší. Já osobně volím prut v délce 180 cm a s vrhací zátěží 1-10 g. Každopádně každý výrobce to má trochu jinak, takže je nejlepší si vzít prut do ruky a pořádně ho před nákupem vyzkoušet. Ultralehká přívlač musí člověka doopravdy bavit a to s prutem, který rybáři nesedí, prostě nejde. V zásadě existují dva typy ultralehkých prutů. Prut s vlepenou koncovou jemnou špičkou, který je vhodný pro chytání s malými gumami. U takových prutů bývá vlepená špička často odlišena jinou barvou kvůli lepší optické detekci záběru. Takovými pruty jsou například Blue bird nebo White bird od firmy Favorite. A pak pruty klasické bez vlepené špičky, které se hodí zejména na lov s malými woblery nebo se třpytkami. Takovými pruty jsou například Crazy fish Arion, Favorite Rapid nebo Arena.

„ultralehká přívlač musí člověka doopravdy bavit“

2_1 

Naviják bych volil ve velikosti do 2500, výš bych určitě nešel. Na drobných lehkých proutcích se velké navijáky nechovají moc dobře. Proto je určitě dobré volit menší lehké navijáky. Firma Daiwa vyrábí navijáky LT, které jsou odlehčené a na UL přívlač se skvěle hodí. Jelikož se loví nejčastěji na lehké nástrahy, není na naviják kladen takový nárok jako například při candátím jiggování, proto je možné pořídit si i levnější naviják. V dnešní době jsou i levnější navijáky od firem Daiwa
a Shimano tak kvalitní, že ultralehkou přívlač v pořádku zvládnou.

Co na naviják?

U ultralehké přívlače nejraději chytám na tenký přívlačový barevně žlutý vlasec. Každopádně jde použít i tenká pletená šňůra nebo nanofil někde o průměru 0,06 mm. Za mě je ale přívlačový vlasec lepší. Díky jeho žluté barvě jsem schopný dokonale kontrolovat, kde se nástraha nachází. Nástrahu pak navazuji přímo na žlutý vlasec bez použití jakéhokoli návazcového materiálu. Ryby s tím nemají vůbec žádný problém. Při lovu v absolutně křišťálově čistých vodách jde samozřejmě použít tenký fluorocarbon.

Nástrahy:

Dostáváme se asi k největšímu odvětví ultralehké přívlače. Nástrahy jsou zde základ úspěšného chytání a dobrá nástraha by měla být součástí každého dobrého rybáře. Nástrahy na UL přívlač se pohybují v délkách 1–8 cm. Osobně nejraději chytám na gumové nástrahy jako jsou nymfy, vosí larvy a smáčci od firmy Berkley. Jsou to nástrahy, se kterými si rybář musí doslova hrát a dávat jim život, a přesně o to v ultralehké přívlači jde. Na nymfy nejradši chytám v klidných pasážích řek a potůčků. Vosími larvami rád prochytávám hluboké tůně a smáčky používám k lovu ryb u hladiny v rychlé vodě. Nástrahy jako jsou nymfy, smáčci a larvy vyrábí také firmy Ilex, Gunki nebo Crazy fish. Všechny tyto nástrahy nastražuji na malinké jiggové hlavičky nebo na čeburaškové háčky. V případě lovu pstruhů tuto sestavu volím bez použití protihrotů.

 

Pak také rád používám třpytky velikosti 00, 0 a 1 od firmy Mepps, které jsou vždy takovou záchranou, pokud se nám nepodaří ryby nachytat na gumové nástrahy. Na třpytky ryby reagují skoro vždy spolehlivě, a tak jsou důležitou součástí krabičky.

„na třpytky ryby reagují skoro vždy spolehlivě“

3

Malé woblery do 6 cm, pro mě velice důležitá nástraha. Nástraha, jež mi často dopomohla k ulovení kapitální ryby. Myslím si, že hlavní výhoda těchto nástrah je v neuvěřitelně kvalitním a detailním zpracování, kterému ani zkušené ryby neodolají. Kvalitní ultralehké woblery vyrábí firma Illex a Salmo.

Malé výrazné plandavky se vám budou hodit, když vaší cílovou rybou bude pstruh duhový. Na plandavky, které jsou často vyráběny v UV a fluo barvách, totiž pstruzi duhoví reagují spolehlivě. Tyto plandavky vyrábí například firmy SV Fishing lures, Illex nebo Crazy fish.

Ostatní vybavení:

Prsačky nebo brodící kalhoty: Určitě jedna z důležitých věcí, jež se při lovu může doopravdy hodit a můžeme se díky ní dostat i na zajímavá neprochytávaná místa.

Polarizační brýle: Tyto brýle nám pomohou lehce nahlédnout do zajímavého podvodního světa. Polarizační brýle mohou být důležitou ochranou samotného rybáře a taky klíčovou věcí při hledání ryb.

Přívlačová ledvinka nebo taška: V dnešní době už se dělají malé a lehké tašky určené přímo na UL přívlač. Proto často rybář ani nepozná, že ji má s sebou. Každopádně je dobré mít něco, kam je rybář schopen uložit vše, co k rybolovu potřebuje.

Malý lehký podběrák: Nepostradatelná součást výbavy, která nám dopomůže k úspěšnému zdolání úlovku a k jeho opětovnému a šetrnému puštění zpět.

4

Závěr: Vidíme, že věcí, co rybář k UL přívlači potřebuje, není mnoho, a proto ji může vyzkoušet každý. UL přívlač musí být pro rybáře radost a odpočinek zároveň. Díky jemnému vybavení můžeme u vody zažít doslova souboje na krev. Zároveň však nikdy není rybář schopen dopředu odhadnout, kdo souboj vyhraje.

Jan Augustynek